O milion korun soutěžily se svými zásahy a akcemi jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky v soutěži RWE Dobrovolní hasiči 2012. Třicet nejlepších na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže převzalo ocenění s finančními dary. Vítězové ve všech oblastech si odnesli 50 tisíc korun, hasiči na druhých místech získali 30 tisíc korun a ocenění na třetích místech obdrželi 20 tisíc korun. Vyhrané peníze mohou hasiči podle pravidel soutěže použít na obnovu techniky nebo k preventivním akcím požární ochrany.

Dobrovolní hasiči soutěžili ve dvou kategoriích a pěti oblastech. V prvním kole vybírala finalisty odborná porota. Její členové ocenili zásahy u požárů, autonehod i neobvyklé akce, například pátrání po pohřešovaném. Finálové sbory uspěly například s pořádáním neobvyklých soutěží nebo s tradičními slavnostmi. O konečném pořadí nakonec rozhodla široká veřejnost prostřednictvím SMS a internetového hlasování.

Mezi jednotkami sborů dobrovolných hasičů na jihu Moravy,  zvítězila JSDH v Letovicích na Blanensku se zásahem k záchraně zraněného ze stavební jámy. K muži, který spadl do hloubky čtyř metrů, se hasiči dostali pomocí nastavovacích žebříků společně se zdravotníky. Zraněného po ošetření naložili do transportních nosítek a vakuové matrace, vytáhli nahoru a pomohli ho naložit do sanitky. „Je to ocenění naší celoroční práce. Jsme rádi za každé peníze navíc do našeho rozpočtu. Chtěli bychom si do jednotky pořídit nové vybavení – záložní lahve dýchacích přístrojů a zásahové obleky,“ řekl velitel JSDH Martin Leinveber.

Na druhém místě skončila jednotka SDH Žeravice na Hodonínsku. Ta letos v únoru vyjela k požáru rodinného domu v obci Hostějov v sousedním Zlínském kraji. Při likvidaci požáru zasahovalo 11 žeravickýh hasičů. Požár způsobil škodu 300 tisíc korun, uchráněné hodnoty byly vyčísleny na 1,5 milionu korun.

Třetí příčku mezi jihomoravskými jednotkami obsadila JSDH Střelice na Brněnsku rovněž za únorový zásah k likvidaci požáru autolakovny v centru obce. K požáru, který si vzhledem k velkému rozsahu vyžádal vyhlášení II. stupně poplachu, přijeli místní dobrovolní hasiči jako první a přispěli k tomu, že se oheň nerozšířil na sousední rodinný dům.

Mezi sbory dobrovolných hasičů na jihu Moravy zvítězil SDH Kamenná (okr. Třebíč). Do soutěže hasiči jako nejpřínosnější akci přihlásili Sousedské posezení, které každoročně pořádají v pátek před pouťovým víkendem.  Tradice sousedského posezení vznikla v roce 1999, kdy se konalo Setkání rodáků u příležitosti 200. výročí založení osady Klementic.

Druhé místo obsadil SDH Šlapanice na Brněnsku za atraktivní červnový Den s hasiči s podtitulem Hasiččina nejen dřina. Letos se uskutečnil již čtvrtý ročník. Tato prestižní akce se odehrává v městském parku, dopoledne je věnováno dětem. Ty procházejí osmi stanovišti s disciplínami, které většinou souvisejí s hasičskou činností. (např. srážení plechovek vodním proudem, slalom s hadicí)

Třetí příčku mezi SDH na jihu Moravy obsadil sbor z Kobylí na Břeclavsku. Zdejší hasiči zabodovali s akcí Děti a Dědci, která se skládá z několika akcí. Na jejich přípravě a organizaci se v Kobylí podílí celkem 92 hasičských nadšenců, kteří hasičině obětují spoustu volného času.

„Plynárenské řemeslo a hasičská činnost se často prolínají, a to většinou při zásazích a řešení složitějších situací. Soutěž RWE tak znamená příjemnější doplnění naší spolupráce a ocenění činnosti dobrovolných hasičů, která je nejen pro nás nepostradatelná,“ uvedl Jan Valenta, jednatel a CEO RWE Distribuční služby.

 

ADHR-2012

Výsledky roku 2012

Jednotky sborů dobrovolných hasičů obce
oblast Jih Moravy
1. místo – Letovice, 2. místo – Žeravice, 3. místo – Střelice
oblast Jih – Západ Čech
1. místo – Kralovice, 2. místo – Teplá, 3. místo – Dobřany
oblast Sever Moravy
1. místo – Kopřivnice, 2. místo – Fulnek, 3. místo – Koryčany
oblast Střed – Sever Čech
1. místo – Třebenice, 2.místo – Žatec, 3.místo – Turkovice
oblast Východ Čech
1. místo – Kostelec nad Orlicí, 2. místo – Nové Město nad Metují, 3. místo – Náchod

Sbory dobrovolných hasičů obce
oblast Jih Moravy
1. místo – Kamenná, 2. místo – Šlapanice, 3. místo – Kobylí
oblast Jih – Západ Čech
1. místo – Kralovice, 2. místo – Pikov, 3. místo – Pila
oblast Sever Moravy
1. místo – Radslavice, 2. místo – Pustkovec, 3. místo – Valašská Polanka
oblast Střed – Sever Čech
1. místo – Dolní Poustevna, 2. místo – Cítoliby, 3. místo – Divišov
oblast Východ Čech
1. místo – Hlinsko, 2. místo – Český Dub, 3. místo – Slatiny

Kategorie: ADHR