V brněnském hotelu Voroněž proběhlo vyhlášení výsledků soutěže Moravského hospodářství pro dobrovolné hasiče. Vítězové si celkem rozdělili 790 000 korun, které darovala RWE. Tyto finanční prostředky budou použity na nákup hasičského vybavení.

ADHR-2013

Do soutěže se zapojilo 112 sborů a 52 jednotek dobrovolných hasičů, přičemž nejvíce přihlášených bylo z oblasti Sever Moravy, do které patří kraje Zlínský, Moravskoslezský a Olomoucký. Dobrovolní hasiči se mohli do soutěže hlásit od 2. dubna a přihlašovací období bylo ukončeno 13. července 2013.

Stejně jako tomu bylo předešlé dva ročníky, soutěž je rozdělena na dvě kategorie – pro jednotky a sbory. V obou kategoriích pak mezi sebou soutěží dobrovolní hasiči v pěti soutěžních oblastech, na které je republika rozdělena.

„Jsme velice rádi, že RWE v roli generálního partnera této soutěže může ocenit záslužnou činnost dobrovolných hasičů v celé České republice,“ řekl Jan Valenta, jednatel a CEO RWE Distribuční služby. V předchozích ročnících si vítězné jednotky a sbory rozdělily již více než 1,5 mil. Kč. „Víme, že práce dobrovolných hasičů je velmi různorodá, od spolupráce při profesionálních zásazích až po sportovní práci s mládeží nebo zajišťování kulturních programů v daném městě či obci. Z pohledu energetické společnosti nás nejvíce zajímají příspěvky, které se týkají styčných bodů činností hasičů a naší společnosti,“ dodal Jan Valenta.

Podporu soutěže projevilo taktéž ministerstvo pro místní rozvoj. „V České republice ubývá dobrovolných hasičů. Obcím chybí finance na jejich podporu, především na nákup nové techniky a na obnovu vozového parku. Řada obcí v současné době je nucena rušit svou jednotku dobrovolných hasičů, protože ztratila svoji akceschopnost. Je třeba si uvědomit, že toto je šetření na nesprávném místě, protože práce hasičů, ať profesionálních, nebo dobrovolných, je pro naši společnost velmi důležitá. Jsou to právě dobrovolní hasiči, kteří plní velmi důležitou roli v regionech, zasahují u mimořádných událostí, spolupracují s profesionálními sbory, pomáhají občanům postiženým povodněmi. Jejich vysoké nasazení by mělo být impulzem k omezení tvrdých škrtů v rozpočtech obcí a měst,“ řekl ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Celkem si pro výhru přišly 3 sbory a 3 jednotky v každé soutěžní oblasti. Zároveň společnost RWE udělila dvěma jednotkám speciální cenu za zásah u povodní a ocenila nezapomenutelné výkony jednoty z Frenštátu pod Radhoštěm.

V oblasti Východ Čech zvítězila jednotka Miletín, která zasahovala u požáru textilního závodu. „Výhru ze soutěže ve výši 30 000 korun použijeme na nákup osobních ochranných pomůcek pro členy naší jednotky,“ uvedl velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů města Miletín.

Doprovodnou fotosoutěž Já, hasič vyhrála Michaela Bradáčová se svým snímkem Košařka. Odnesla si odměnu v podobě multifunkční tiskárny a obrazu své výherní fotografie.

Vyhlašovatelem je Moravské hospodářství, soutěž organizuje společnost Magnus Regio s.r.o. Generálním partnerem soutěže je RWE.

Hlavním mediálním partnerem soutěže je dvouměsíčník Moravské hospodářství. Dalšími mediálními partnery jsou hasičský server Požáry.cz, hasičská televize Hasici150.tv, Hasičské noviny, Deník a Český rozhlas Dvojka. Dále je soutěž Dobrovolní hasiči roku 2013 podpořena Českou televizí.

 

Výsledky ankety v roce 2013

Jednotky sborů dobrovolných hasičů obce

oblast Jih Moravy
1. místo – Strážnice, 2. místo – Velké Pavlovice, 3. místo – Luleč
oblast Jih – Západ Čech
1. místo – Chodov, 2. místo – Planá nad Lužnicí, 2. místo – Stráž nad Nežárkou
oblast Sever Moravy
1. místo – Radslavice, 2. místo – Příbor, 3. místo – Hlučín
oblast Střed – Sever Čech
1. místo – Mokropsy, 2. místo – Cítoliby, 3. místo – Praha Lochkov
oblast Východ Čech
1. místo – Miletín, 2. místo – Český Dub, 3. místo – Jevíčko

Sbory dobrovolných hasičů obce

oblast Jih Moravy
1. místo – Letovice, 2. místo – Rajhrad, 3. místo – Petrovice u Blanska
oblast Jih – Západ Čech
1. místo – Záboří, 2. místo – Střelské Hoštice, 3. místo – Želčany
oblast Sever Moravy
1. místo – Bohumín-Kopytov, 2. místo – Ostrožská Lhota, 3. místo – Daskabát
oblast Střed – Sever Čech
místo – Háj u Duchcova, 2. místo – Tehovec, 3. místo – Brandýsek
oblast Východ Čech
1. místo – Březová, 2. místo – Višňová, 3. místo – Běloves

Kategorie: ADHR